Strona internetowa radomszczańskich harcerzy

Strona główna Działamy już od 100 lat!

Działamy już od 100 lat!

100-lecie Hufca ZHP Radomsko

Zlot z okazji 100-lecia Harcerstwa na Ziemi Radomszczańskiej odbył się w Radomsku w dniach 5-7 czerwca 2015 r. w Parku Solidarności. Drużyny z Hufca ZHP Radomsko przygotowywały się do wydarzenia od października 2014 r. wykonując zadania przypisane na dany miesiąc. Po każdym zakończonym miesiącu drużyny dokumentowały swoje zmagania w sprawozdaniach, które składały się na ocenę końcową drużyn. Obchody jubileuszu rozpoczęło otwarcie wystawy okolicznościowej w Muzeum Regionalnym w Radomsku. Można było na niej zobaczyć mundury, proporce, sztandary, plakietki, odznaczenia, dokumenty, książki i inne pamiątki z okresu stu lat. Autorami wystawy była Komisja Historyczna Hufca ZHP Radomsko. 5 czerwca od samego rana park Solidarności zamieniał się w miasteczko harcerskie, zostały rozstawione namioty, zbudowano bramę, namiot pokazowy, w którym harcerze zbudowali prycze, dokładnie takie jakie towarzyszą im przez cały czas na obozach. O godzinie 18 dwa piony: harcerski i wędrowniczy rozpoczęli zajęcia metodyczne. Na najstarszych czekała gra nocna, która miała dwa etapy: pierwszy etap dotyczył siły ducha, ciała i rozumu, kolejny obejmował pracę z patronami drużyn. Harcerze natomiast uczestniczyli w warsztatach specjalistycznych.

Oprócz gier i warsztatów drużyny przygotowywały w rozstawionych namiotach okolicznościowe wystawy prezentujące dane środowisko. Wystawy były dostępne dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców.
Wieczorem na wszystkich uczestników czekała projekcja filmu „Czarne Stopy”, która również odbyła się w Parku Solidarności. W sobotę przygotowane były gry i warsztaty dla wszystkich uczestników od zuchów przez harcerzy po wędrowników. Ponadto każdy radomszczanin znalazł coś dla siebie, został otwarty tunel historyczny – wystawa „Rejs przez 100-lat”.

Dla harcerzy odbyły się następujące warsztaty:
• taekwondo,
• piłka nożna,
• liny i wspinaczka,
• pierwsza pomoc,
• savoir-vivre,
• językoznawstwo,
• animacje,
• graffiti,
• dziennikarstwo,
• taniec.

Dla wędrowników zaś:
sztuki walki, dziennikarstwo, śpiew, warsztaty foto-video, warsztaty wymiany zagranicznych w ZHP. Zuchy po swoim apelu odwiedziły Straż Pożarną i uczestniczyły w specjalnie przygotowanym dla nich pokazie.

W sobotę miało również miejsce oficjalne otwarcie miasteczka harcerskiego oraz tunelu czasu „Rejs przez 100 lat”. Na sobotnie zakończenie obchodów przygotowany został koncert, na którym drużyny prezentowały piosenki harcerskie, po czym odbył się koncert gwiazdy [harcerze]n. Ostatni dzień

100-lecia harcerstwa na Ziemi Radomszczańskiej rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele pw. NMP Królowej Polski w Radomsku, po której nastąpił przemarsz Hufca oraz gości ulicami miasta aż do miejsca obozowiska. Tam odbył się apel zakańczający obchody, na którym wręczono odznaczenia oraz rozstrzygnięto rywalizację drużyn. Wyłoniono również dobrych i najlepszych drużynowych Hufca ZHP Radomsko.