Czym jest opal?

Opal to minerał, który w pięknej grze barw łączy światło słońca z blaskiem planet i gwiazd. Niegdyś ceniony był przez magów i alchemików którzy wierzyli, że zawiera w sobie dwa światy: świat rzeczywisty i świat rzeczy nieuchwytnych. Ponadto otwiera bramy zaczarowanych krain i pomaga zatrzymać młodość. Na Bliskim Wschodzie opal zwany jest “kamieniem nadziei”. Chrześcijańską relikwią była tajemnicza opalowa czara – Święty Graal, którego poszukiwał Król Artur i jego Rycerze Okrągłego Stołu. Według Aborygenów – to odprysk tęczy, którą potężny Duch rzucił na Ziemię.

Ezoteryści uważają go za kamień psychicznej świadomości. Wzmacnia on uczucia i pomaga zrozumieć cudze emocje. To strażnik marzycieli i zakochanych. Dodaje otuchy i odwagi. Uczy służenia innym ofiarnie i bezinteresownie. Jest symbolem wierności, przyjaźni i radości życia.

“OPAL” to także nazwa Harcerskiego Festiwalu Artystycznego, który obejmuje konkurs: piosenki, plastyczny, fotograficzny, literacki i recytatorski. Biorą w nim udział zuchy, harcerze, wędrownicy, instruktorzy oraz osoby niezrzeszone w ZHP. Z roku na rok poszerza się też znacznie jego zasięg. W szlachetnej artystycznej rywalizacji zmaga się coraz więcej dzieci i młodzieży nie tylko z Radomska, ale i z regionu, województwa oraz z różnych stron Polski.

O festiwalu

OPAL to niezapomniana zabawa w najlepszym harcerskim stylu. Podczas trzech grudniowych dni odbywa się aż pięć konkursów: piosenki, fotograficzny, recytatorski, plastyczny i literacki. Wszystko podsumowane dwoma koncertami: zuchowym oraz finałowym.

OPAL powstał 36 lat temu za sprawą hm. Rosławy Szleng. Na początku był to bardzo mały lokalny festiwal, ale rozwinął się tak bardzo, że został przekształcony w ogólnopolski. W tym roku przeniesiemy się w filmowy świat i poznamy początki kinematografii.

Jesteście gotowi na solidną dawkę śmiechu, mnóstwo utalentowanych ludzi oraz prawdziwą harcerską atmosferę? Podejmijcie wyzwanie! Weźcie udział w XXXVII Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalu Artystycznym „OPAL”. Czekamy właśnie na Wasze zgłoszenia!

Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony na Facebooku, gdzie na bieżąco pojawiają się najświeższe informacje!